Logo nasıl olmalı?

Uygunluk; Logonuz sektörünüze uygun olmalı sizi yansıtmalı

Sadelik; Bir logo sade ve akılda kalıcı olmalı karmaşık logolar size hiçbir fayda sağlamaz tek bir çizgi bile çok şey ifade edebilir. örn: nike logosu gözünüzde canlanmış olmalı ilk yapıldığında 35$ a yapılan logo şimdi her duyanın yada görenin kafasında firmanın ürünlerinin canlanmasına sebep oluyor.

Özel efekt; Özel efektler tasarım aşamasında yada ilk görüşte cazip gelebilir fakat bu cazibeye kapılmamak gerekir. Sadeliğe ve logonun net olarak algılanmasına en çok zarar verenler bu tür efektler…

Unutmayalım Eğer tasarım bir çözüm sunmuyorsa, kirlilikten başka bir şey değildir.

Etkili broşür ve katalog tasarımı nasıl yapılır?

Broşür tasarımı her sektörde en çok kullanılan tanıtım materyalidir. Sıradan broşürlerin tüketicinin eline verildiği andan itibaren sokağa yada çöp kutusuna büyük bir hızla atıldığını bilen tasarımcılarımız uzun süre elde incelenecek ve akılda kalıcak, ciddi bir reklama dönüşüp kolay algılanabilecek tasarımlar üretmektedir.

Katalog tasarımı da aynı şekilde çok ciddiye alınması gereken bir tanıtım ve reklam mecrasıdır. Kaliteli bir katalog satışlarınızı kolaylaştırır.

Broşür tasarımı ve katalog tasarımı fiyatına göre seçilecek reklam araçları değildir. Ucuz ve etkisiz broşürlerin, katalogların yerine ekonomik ama etkili broşürler yaptırmak istiyorsanız Markavinci’yi arayabilirsiniz.

Kurumsal renk istiyorum ne yapmalıyım?

Kurumsal bir renk oluşturmak ve bunu tüm basılı materyallerde kullanmak için tasarımınızı yapan firmadan logonuzun yada yada kullanılan rengin cmyk değerlerini istemeyi unutmayın. Zaten kurumsal bir firma ile çalışmışsanız size bu bilgileri siz istemeden verir. Şunu’da unutmayalım cmyk ve rgb renk modunda çalışılan tasarımlar her baskıda birebir aynısı çıkmaz ofset baskı makinesinin yada dijital baskı makinesinin boya yoğunluğuna göre renklerde açılma yada koyulma olabilir bunu engellemek için logonuzu pantone renk modunda çalışılmasını öneririz. Baskı işlemi biraz pahalı olmasına rağmen her baskıda aynı rengi almanızı sağlar. Kurumsallığınızı bozmazsınız

Flyer yaptırmak istiyorum ne gerekli?

Flayer (broşür) yaptırmak istediğiniz ürüne ait bilgiler, vurgulamak istediğiniz ürüne ait görseller ve size ait iletişim bilgileri gerekli. Birde ebat önemli kullanım amacına göre ebatlandırma yapılabilir yada sizin isteğiniz doğrultusunda çalışılabilir.

Kartvizit boyutu ne kadar?

Standart kartvizit ölçüsü 84mm x 52mm dir. İsteğe göre ebadı büyütülüp küçültülebilir ve özel kesim yapılabilir.

RGB – CMYK nedir?

En basit ifadeyle, RGB ışığın rengidir. CMYK ise yansımanın.

RGB (Red Green Blue)

Beyaz ışık, renklerin tümüne sahip olduğuna göre, hiç ışık olmazsa elimizdeki tek şey karanlık ve siyahtır. Bu durumda belirli miktarlarda kırmızı, mavi ve yeşil ekleyerek istediğimiz rengi oluşturabiliriz. Bu üç rengin en yüksek yoğunlukta eşit karışımı ise beyazı oluşturur. RGB renk modelinde renkler bu üç ana rengin değişik oranlarda eklenmesiyle (additive colors) oluşur. RGB modeli insan gözünü taklit eden dijital ünitelerde (Tarayıcılar, Dijital Kameralar gibi) ve monitörlerde kullanılır.

CMYK (Cyan Magenta Yellow blacK)

Siyahtan beyaza gitmek RGB modelle mümkün, ancak elinizde beyaz varsa ve siyahı elde etmek istiyorsanız, senaryo değişmek zorunda kalır. Monitör ve tarayıcılar gibi belirli bir kaynaktan ışığı yayma (emission) metoduyla çalışan üniteler için RGB model çok uygundur. Ancak yazıcı ve baskı makineleri gibi üniteler renkleri kağıt ve benzeri materyaller üzerinde oluşturdukları için, yansıma (reflection) metodunu kullanmak durumundadır.

Işıksız bir ortamda renkleri ve beyazı oluşturmak için kırmızı, mavi ve yeşili ekliyorsak, beyaz ortamda bu işlemin tersini yapmalıyız; yani kırmızı, yeşil ve mavi renkleri çıkartmalıyız (substractive colors). Bu işlemi yaparken mürekkep olarak adlandırdığımız filtreler kullanılır. Örneğin, cyan mürekkebi kırmızı rengi soğururken mavi ve yeşil renkleri yansıtır. Aynı şekilde magenta yeşili, sarı ise maviyi soğurur. Bu nedenle, baskı işleminde renkleri elde etmek için kırmızı, yeşil ve mavi ışığı kontrol eden cyan, magenta ve sarı renkteki yarı geçirgen mürekkepler kullanılır (CMY). Filtre olarak kullanılan bu mürekkeplerin yoğunluğunu kontrol etmek içinse tram yüzdelerinden faydalanılır. Tramlar değişik oranda ve açılarda baskı sonucu kâğıt üzerinde bir araya gelerek değişik renk tonlarının oluşmasını sağlarlar.

Teorik olarak, bu üç mürekkep eşit olarak en yüksek yoğunlukta karıştıklarında bütün renkleri soğuracağı için ışık kalmaz ve ortaya siyah çıkar. Fakat kâğıdın beyaz yüzeyinden gelen yansıma bu rengin tam siyah değil, koyu kahverengi gibi görünmesine neden olur. Bu yüzden siyah mürekkep baskı işleminde yardımcı bir filtre olarak kullanılır.

Grafik tasarım nedir?

Grafik tasarım bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve görülebilir bir düzlemde, iki boyutlu veya üç boyutlu olarak organize edilmesidir.

Tasarım, baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari, ambalaj tasarımı gibi birçok ortamda uygulanabilir.

Grafik tasarım ve grafik sanatlar açısından, görsel sanatların temel ilkeleri olan hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritm ve birlik geçerlidir.

Grafiker ile Grafik Tasarımcı aynı anlama sahiptir. Grafik tasarımcı ünvanına sahip olabilmek için eğitimden geçmek gerekmektedir. Ama kendi kendisini geliştirmiş, bu konuda eğitim almadan da iyi yerlere gelmiş tasarım ustaları veya grafik tasarımcılar da vardır. Burada esas olan bilginin kaynağı değil, bilginin kendisidir.