Bant Genişliği (Bandwidth) Nedir?

Bant Genişliği (bandwidth) olarak da bilinen aylık transfer limiti, bir websitesinin bir ay içerisinde gerçekleştirebileceği veri aktarım miktarını ifade eder.

Bir internet sitesine bağlandığımızda görüntülediğimiz sayfalardaki metin, resim, video ve ses gibi bütün içeriğin bilgisayarımıza yüklenmektedir. Bir websitesindeki bir resmi görebiliyorsanız o resim bilgisayarınıza indirilmiştir (download). Bir video izliyorsanız bu video da siz izlerken bilgisayarınıza yükleniyor demektir.

İşte bu şekilde bir websitesiyle bu sitenin ziyaretçileri arasında gerçekleşen veri transferinden kaynaklanan trafiğin bir aylık dönem içerisinde izin verilen üst sınırı genel olarak aylık transfer veya bandwidth olarak isimlendirilir.

Örneğin aylık transfer limitini ilk üç gün içerisinde dolduran bir site kalan yirmi yedi gün boyunca hizmet veremez, ya da aylık transfer limitini 29. gününde dolduran bir websitesine otuzuncu gün hiçbir ziyaretçi erişemeyecektir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için kuracağınız sitenin aylık transfer (bandwidth) ihtiyacını doğru tespit/tahmin etmek çok önemlidir. Aylık transfer limitiniz yeterli olmaması durumunda ek aylık transfer satın alabilirsiniz.