soru_markavinci  Sık Sorulan Sorular

Yeni müşteri nasıl kazanırım ?

Bunun için web sayfanızın bulunur olması gerekir. Google aramalarında üst sıralarda çıkarsanız yeni müşteriler bulmanızda o kadar kolaylaşır. Üst sıralara çıkmak için ne yapmalısınız, Google reklamları, Seo optimizasyonu, ve toplu mail sistemleriyle üst sıralara çıkarsınız.

Hangi dillerde websitesi hazırlanabilir ?

İstediğiniz tüm dillerde web sitesi hazırlanabilir.

Alan adlarındaki uzantıların anlamı nedir?

com :

Herhangi bir belgeye gerek olmadan isteyen herkes alabilir. İlk gelen alır prensibiyle ilk satın alan kişinindir. Commercial (ticari) kelimesinin kısaltılmasıdır. Şirketler, ticari içerikli siteler için uygundur. En yaygın kullanılan alan adı uzantısıdır.

com.tr :

Ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar için belge gerektiren alan adı uzantısıdır.

org :

Herhangi bir belgeye gerek olmadan isteyen herkes alabilir. İlk gelen alır prensibiyle ilk satın alan kişinindir. Organization kelimesinin kısaltmasıdır. Dernekler, birlikler, vakıflar, kulüpler, ticari olmayan organizasyonlar için uygundur.

org.tr :

Dernekler, birlikler, vakıflar, kulüpler, ticari olmayan organizasyonlar için uygundur.

net :

Herhangi bir belgeye gerek olmadan isteyen herkes alabilir. İlk gelen alır prensibiyle ilk satın alan kişinindir. Network kelimesinin kısaltmasıdır. Hosting, bilgisayar, telekominikasyon firmaları için uygundur.

info :

Herhangi bir belgeye gerek olmadan isteyen herkes alabilir. İlk gelen alır prensibiyle ilk satın alan kişinindir. Information kelimesinin kısaltmasıdır.

biz :

Herhangi bir belgeye gerek olmadan isteyen herkes alabilir. İlk gelen alır prensibiyle ilk satın alan kişinindir. Business kelimesinin kısaltmasıdır. com uzantısı kadar yaygın olmamakla birlikte alternatif olarak alınabilir.

Domain adları kaç yıllığına tescil edilmektedir?

Tüm domain adresleri en az bir yıllığına tescil edilmektedir.

com.tr için hangi belgeler gereklidir?

Aşağıda yer alan resmi belgelerden faaliyet alanınıza uygun olanlardan sadece bir tanesini göndermeniz yeterli olacaktır.
 • Ad-soyad.com.tr için, kimlik bilgileri ile birebir uyuşan alan adı başvurularında belge gerekmemektedir. Ancak, kimlik bilgileri ile başvurulan alan adının birebir uyuşmaması ya da Mernis sistemine bağlanırken teknik bir problem oluşması halinde, T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi ya da üzerinde T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanı fotokopisinin yanı sıra T.C. kimlik numarasının bulunduğu bir web sayfasından alınan çıktının fotokopisi,
 • Ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar için, aşağıdaki üç maddede sözü geçen belgelerden herhangi bir tanesi,
  • Ticaret odasından alınmış olan "Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi", "Oda Sicil Kayıt Sureti" ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı,
  • Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış "Marka Tescil Belgesi" ya da "Marka Başvuru Belgesi",
  • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan alınmış olan "Sicil Tasdiknamesi" ya da "Ticari Sicil Gazetesi",
 • İlgili yerleşim birimine ait portal oluşturmak için, başvuran belediyeler için belediye başkanı imzalı talep yazısı,
 • Vakıf, dernek ya da odalar için, "Dernek Tüzüğü", "Vakıf Senedi" ya da "Kuruluş Kanunu",
 • Otel ve tatil köyleri için, Turizm Bakanlığı'ndan alınmış "Turizm İşletmesi Belgesi",
 • Seyahat acenteleri için, Turizm Bakanlığı'ndan alınmış "Seyahat Acentesi İşletme Belgesi",
 • Dershaneler için, Milli Eğitim Bakanlığı "Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesi",
 • Televizyon programları için, Kültür Bakanlığı'ndan alınmış "Televizyon Gösterim Belgesi"
 • Film adları için, Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nden alınmış kayıt tescil belgesi,
 • Sanatçılar için, bağlı bulundukları meslek birliği, dernek ya da odadan(MESAM, SESAM, ÇASOD, vb.) üye kayıt belgesi,
 • Özel hastaneler için, Sağlık Bakanlığı'ndan alınmış  "Özel Hastane Açılış ve Mesul Müdürlük Ruhsatı",
 • İrtibat büroları için, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nden alınmış "İrtibat Bürosu Açılım Belgesi",
 • Yabancı bir kuruluşun Türkiye distribütörlüğünü ya da temsilciliğini yapan kuruluşlar için, başvurulan alan adına ait tescil belgesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra isim sahibi şirketin başvurulan alan adının distribütör ya da temsilci şirket tarafından alınabileceğine dair iznini belgeleyen antetli kağıtları üzerinde, imzalı ve kaşeli yetki belgesi,
 • Radyo ve televizyonlar için, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)'ndan alınmış frekans tahsisini bildiren resmi yazı,
 • Dergi ve gazeteler için, "derginin/gazetenin aslı" ve "Mevkute Beyannamesi Alındı Belgesi",
 • Süresiz yayınlar için, yayının aslı,
 • İlaç isimleri için, "Yabancı Tıbbi Müstahzarlar Ruhsatnamesi",
 • Çiftlikler için, bağlı bulunduğu ziraat odasından kayıt belgesi.
 • Gemiler için, "Türkiye Cumhuriyeti Gemi Tasdiknamesi"
 • Fuarlar için, Resmi Gazetede yayınlanan "Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Fuar Takvimi Tebliği" veya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan alınan "Fuar İzni Yazısı"
 • Özel numaralar için, Türk Telekomünikasyon Kurumundan alınan "Özel Servis Numarası Tahsis Belgesi"

com ve com.tr alan adları arasındaki farklar nedir?

.com ve .com.tr uzantıları arasında erişebilirlik açısından hiçbir fark bulunmamaktadır. .tr uzantısı bu alan adının Türkiye'den olduğunu gösterir. Türkiye'nin Internet üzerindeki alan adı kodu .tr 'dir. Özellikle birçok firma hem .com hem de .com.tr uzantılı alan adlarını tescil etmektedirler. .com uzantılı domain adresinde herhangi bir belge gerekmemektedir.

Alan adı bilgilerimi nasıl görebilirim?

whois adresine girerek sitenizin adresini yazdığınız taktirde sitenizin süresinin ne zaman bittiğini hangi sağlayıcıda bulunduğunu ve kimin adına kayıtlı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Süresi dolmuş domain adını tekrar alabilir miyim?

Alan adınızı süre bitiminden itibaren 10 gün içerisinde yenilemezseniz, alan adı üzerindeki haklarınızı kaybetmiş olursunuz.

Bu problemin meydana gelmemesi için alan adı süre bitiminden alan adınızı yenilemeniz gerekir.

Alan adınızı süre bitiminden 19 gün sonra hala yenilemediyseniz "REDEMPTION PERIOD" denilen bir sürece girecektir. Bu süreçten çıkmak ve alan adınızı yeniden almak için 200$ ödemeniz gerekmektedir.

B2B ne demek

B2B: Business To Business

Müşteriler şirket olduğunda B2B yani Business To Business (şirketten şirkete) terimi kullanılır. Örnek vermek gerekirse halı fabrikası toptancılara, mağazalara halı sattığında B2B tarzında çalışıyor anlamına gelir.

B2C ne demek

B2C: Business To Consumer

Müşteriler şahıs olduğunda B2C Business To Costumer (şirketten müşteriye) terimi kullanılır. Örnek vermek gerekirse bireylere oyuncak satan bir internet sitesi B2C tarzında çalışıyor anlamına gelir.

Hosting hesabının süresi bittiğinde ne yapacağım?

Hosting hesabınızın süresinin bitimine yakın Markavinci sizi e-mail yada telefon ile bilgilendirmektedir. Süre bitiminden itibaren 15 gün içerisinde ödemesi yapılmayan hosting hesapları silinir. Buna bağlı olan web sitesi ve e-mail adreslerinin kullanımı duracağından sürenin bitmesi beklenmeden ödemenin yapılmasını önermekteyiz.

Ödediğim domain ücreti geri alabilir miyim ?

Domain adresi tescili ücreti geri ödenememektedir. Sizin adınıza tescillenmiş web sitesi 1 yıl boyunca (minimum) kullanmasanız dahi açık kalır.

Bant Genişliği (Bandwidth) Nedir?

Bant Genişliği (bandwidth) olarak da bilinen aylık transfer limiti, bir websitesinin bir ay içerisinde gerçekleştirebileceği veri aktarım miktarını ifade eder.

Bir internet sitesine bağlandığımızda görüntülediğimiz sayfalardaki metin, resim, video ve ses gibi bütün içeriğin bilgisayarımıza yüklenmektedir. Bir websitesindeki bir resmi görebiliyorsanız o resim bilgisayarınıza indirilmiştir (download). Bir video izliyorsanız bu video da siz izlerken bilgisayarınıza yükleniyor demektir.

İşte bu şekilde bir websitesiyle bu sitenin ziyaretçileri arasında gerçekleşen veri transferinden kaynaklanan trafiğin bir aylık dönem içerisinde izin verilen üst sınırı genel olarak aylık transfer veya bandwidth olarak isimlendirilir.

Örneğin aylık transfer limitini ilk üç gün içerisinde dolduran bir site kalan yirmi yedi gün boyunca hizmet veremez, ya da aylık transfer limitini 29. gününde dolduran bir websitesine otuzuncu gün hiçbir ziyaretçi erişemeyecektir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için kuracağınız sitenin aylık transfer (bandwidth) ihtiyacını doğru tespit/tahmin etmek çok önemlidir. Aylık transfer limitiniz yeterli olmaması durumunda ek aylık transfer satın alabilirsiniz.

Statik Mi Olsun, Dinamik Mi?

Dinamik Web Siteleri
Dinamik web siteleri kısaca, asp, php gibi programlama dilleriyle yazılmış ve site sahibinin içeriğini kendisinin oluşturmasına imkan veren web siteleri anlamına gelmektedir. Dinamik sitelerde bilgileriniz bir veri tabanında saklı tutulur ve istenildiği zaman kolayca düzenleme yapılabilir.
Statik Web Siteleri
Statik web siteleri sürekli düzenleme imkanı olmadığından dolayı , site içeriğinin sık sık düzenlenmesinin gerekmediği, daha sınırlı sayıda sayfadan oluşan, ziyaretçi etkileşimin olmadığı, tanıtım ve bilgi amaçlı olarak inşa edilen siteler için kullanılabilecek bir sistemdir.

Alan Adı (Domain) Nedir ?

Alan adınızın (domain) varsa firma adınıza yada faaliyet alanınıza uygun, kolay hatırlanabilir ve mümkün oldugunca kısa olması önemlidir. Alan adı genelde firma adı yada ünvanı, kişi adı yada soyadı, bir marka, faaliyet alanı, ürün adı, vereceği hizmetin adı, meslek adı gibi konulara göre seçilir. Bu alan adlarının (domainlerin) organizasyonunu ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ) olarak bilinen kuruluş yapmaktadır. ICANN tarafından yetkilendirilmiş olan 100'e yakın kuruluş da tüm dünya ülkelerinde alt bayilikler oluşturarak alan adı tahsisini ücret karşılığında sizin adınıza gerçekleştirmektedirler. Türkiye'de sonu ".tr" ile biten adresler Ortadoğu Teknik Üniveristesi (ODTÜ) tarafından tahsis edilmektedir.

Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Kuracağınız web sitesinin gereksinimlerini önceden belirleyin. Örneğin ne kadar disk alanına ve ne kadar aylık trafiğe ihtiyacınızın olabileceğini belirlemek gibi. Web sitenizde kullandığınız yada kullanacağınız programlama diline göre hosting alanı belirlemelisiniz. Yani bu dillerin çalıştığı web sunucularında web sitenizi host edebilirsiniz. PHP ise Unix, ASP ise Windows hosting kullanmanız tavsiye edilir. HTML dilinde hem Unix hem de Windows hosting kullanabilirsiniz. MySQL gibi veri tabanı yönetim sistemlerine olan ihtiyaçlarınızı belirleyin. Eğer MySQL gerekliyse, bunun Unix hostinglerde PHP ile hızlı ve uyumlu çalıştığını hatırlatmak isteriz.

Disk alanı (Hosting) nedir?

Kendinize ait bir web sitesi kurmak istiyorsanız önce bir domain (alan adı) almalısınız daha sonra hazırlanmış olan yada hazırlanacak olan web sitenizin dosyalarının (html, php, asp, fotoğraf dosyaları vs...) çalışacaği bir alan ( disk alanı ) olması gerekir ki hazırlanan web sitesini o alana atmalısınız. Böylece internet kullanıcıları browserlarında (internet tarayıcılarında örn.:internet explorer, firefox, netscape gibi) sizin web adresinizi yazdıklarında siteniz açılabilsin. Bu disk alanına hosting denir.

Kendi site ismimle mail adresi alabilir miyim?

Aldığınız web paketine göre e-mail sayısı ve alanı sayısında @siteadresi.com şeklinde mail adresi alabilirsiniz. Yada yandex veya google'ın kurumsal e-mail hizmetini kullanarak sınırsız sayıda e-mail hesabı alabilirsiniz. Böylelikle sitenizin trafiği ve alanını da verimli kullanmış olursunuz.

Hazır tasarım ile özel tasarım arasındaki fark nedir ?

Hazır tasarım daha önceden tasarlanmış bir yazılımın sizin bilgilerinizle tekrar revize edilmesi yöntemi ile yapılan tasarımdır. Özel tasarım sizin istekleriniz doğrultusunda oluşturulmuş sıfırdan kodlanmış tasarımdır. Bu iki sistem arasında bir fiyat farkı da illaki olacaktır.

Kendim website içeriklerimi güncelleyebilir miyim ?

Yaptırdığınız sisteme göre değişiklik gösterebilir, genelikle yönetim panelli siteler tercih edilir. Bu tarz sistemler değişiklik yapmanıza imkan sağlar.

Web sitesine kaç sayfa olabilir?

Web sitenizin alanı yettiği sürece istediğiniz kadar sayfa oluşturabilirsiniz.

Logo nasıl olmalı?

Uygunluk; Logonuz sektörünüze uygun olmalı sizi yansıtmalı

Sadelik; Bir logo sade ve akılda kalıcı olmalı karmaşık logolar size hiçbir fayda sağlamaz tek bir çizgi bile çok şey ifade edebilir. örn: nike logosu gözünüzde canlanmış olmalı ilk yapıldığında 35$ a yapılan logo şimdi her duyanın yada görenin kafasında firmanın ürünlerinin canlanmasına sebep oluyor.

Özel efekt; Özel efektler tasarım aşamasında yada ilk görüşte cazip gelebilir fakat bu cazibeye kapılmamak gerekir. Sadeliğe ve logonun net olarak algılanmasına en çok zarar verenler bu tür efektler…

Unutmayalım Eğer tasarım bir çözüm sunmuyorsa, kirlilikten başka bir şey değildir.

Etkili broşür ve katalog tasarımı nasıl yapılır?

Broşür tasarımı her sektörde en çok kullanılan tanıtım materyalidir. Sıradan broşürlerin tüketicinin eline verildiği andan itibaren sokağa yada çöp kutusuna büyük bir hızla atıldığını bilen tasarımcılarımız uzun süre elde incelenecek ve akılda kalıcak, ciddi bir reklama dönüşüp kolay algılanabilecek tasarımlar üretmektedir.

Katalog tasarımı da aynı şekilde çok ciddiye alınması gereken bir tanıtım ve reklam mecrasıdır. Kaliteli bir katalog satışlarınızı kolaylaştırır.

Broşür tasarımı ve katalog tasarımı fiyatına göre seçilecek reklam araçları değildir. Ucuz ve etkisiz broşürlerin, katalogların yerine ekonomik ama etkili broşürler yaptırmak istiyorsanız Markavinci'yi arayabilirsiniz.

Kurumsal renk istiyorum ne yapmalıyım?

Kurumsal bir renk oluşturmak ve bunu tüm basılı materyallerde kullanmak için tasarımınızı yapan firmadan logonuzun yada yada kullanılan rengin cmyk değerlerini istemeyi unutmayın. Zaten kurumsal bir firma ile çalışmışsanız size bu bilgileri siz istemeden verir. Şunu'da unutmayalım cmyk ve rgb renk modunda çalışılan tasarımlar her baskıda birebir aynısı çıkmaz ofset baskı makinesinin yada dijital baskı makinesinin boya yoğunluğuna göre renklerde açılma yada koyulma olabilir bunu engellemek için logonuzu pantone renk modunda çalışılmasını öneririz. Baskı işlemi biraz pahalı olmasına rağmen her baskıda aynı rengi almanızı sağlar. Kurumsallığınızı bozmazsınız

Flyer yaptırmak istiyorum ne gerekli?

Flayer (broşür) yaptırmak istediğiniz ürüne ait bilgiler, vurgulamak istediğiniz ürüne ait görseller ve size ait iletişim bilgileri gerekli. Birde ebat önemli kullanım amacına göre ebatlandırma yapılabilir yada sizin isteğiniz doğrultusunda çalışılabilir.

Kartvizit boyutu ne kadar?

Standart kartvizit ölçüsü 84mm x 52mm dir. İsteğe göre ebadı büyütülüp küçültülebilir ve özel kesim yapılabilir.

RGB - CMYK nedir?

En basit ifadeyle, RGB ışığın rengidir. CMYK ise yansımanın.

RGB (Red Green Blue)

Beyaz ışık, renklerin tümüne sahip olduğuna göre, hiç ışık olmazsa elimizdeki tek şey karanlık ve siyahtır. Bu durumda belirli miktarlarda kırmızı, mavi ve yeşil ekleyerek istediğimiz rengi oluşturabiliriz. Bu üç rengin en yüksek yoğunlukta eşit karışımı ise beyazı oluşturur. RGB renk modelinde renkler bu üç ana rengin değişik oranlarda eklenmesiyle (additive colors) oluşur. RGB modeli insan gözünü taklit eden dijital ünitelerde (Tarayıcılar, Dijital Kameralar gibi) ve monitörlerde kullanılır.

CMYK (Cyan Magenta Yellow blacK)

Siyahtan beyaza gitmek RGB modelle mümkün, ancak elinizde beyaz varsa ve siyahı elde etmek istiyorsanız, senaryo değişmek zorunda kalır. Monitör ve tarayıcılar gibi belirli bir kaynaktan ışığı yayma (emission) metoduyla çalışan üniteler için RGB model çok uygundur. Ancak yazıcı ve baskı makineleri gibi üniteler renkleri kağıt ve benzeri materyaller üzerinde oluşturdukları için, yansıma (reflection) metodunu kullanmak durumundadır.

Işıksız bir ortamda renkleri ve beyazı oluşturmak için kırmızı, mavi ve yeşili ekliyorsak, beyaz ortamda bu işlemin tersini yapmalıyız; yani kırmızı, yeşil ve mavi renkleri çıkartmalıyız (substractive colors). Bu işlemi yaparken mürekkep olarak adlandırdığımız filtreler kullanılır. Örneğin, cyan mürekkebi kırmızı rengi soğururken mavi ve yeşil renkleri yansıtır. Aynı şekilde magenta yeşili, sarı ise maviyi soğurur. Bu nedenle, baskı işleminde renkleri elde etmek için kırmızı, yeşil ve mavi ışığı kontrol eden cyan, magenta ve sarı renkteki yarı geçirgen mürekkepler kullanılır (CMY). Filtre olarak kullanılan bu mürekkeplerin yoğunluğunu kontrol etmek içinse tram yüzdelerinden faydalanılır. Tramlar değişik oranda ve açılarda baskı sonucu kâğıt üzerinde bir araya gelerek değişik renk tonlarının oluşmasını sağlarlar.

Teorik olarak, bu üç mürekkep eşit olarak en yüksek yoğunlukta karıştıklarında bütün renkleri soğuracağı için ışık kalmaz ve ortaya siyah çıkar. Fakat kâğıdın beyaz yüzeyinden gelen yansıma bu rengin tam siyah değil, koyu kahverengi gibi görünmesine neden olur. Bu yüzden siyah mürekkep baskı işleminde yardımcı bir filtre olarak kullanılır.

Grafik tasarım nedir?

Grafik tasarım bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve görülebilir bir düzlemde, iki boyutlu veya üç boyutlu olarak organize edilmesidir.

Tasarım, baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari, ambalaj tasarımı gibi birçok ortamda uygulanabilir.

Grafik tasarım ve grafik sanatlar açısından, görsel sanatların temel ilkeleri olan hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritm ve birlik geçerlidir.

Grafiker ile Grafik Tasarımcı aynı anlama sahiptir. Grafik tasarımcı ünvanına sahip olabilmek için eğitimden geçmek gerekmektedir. Ama kendi kendisini geliştirmiş, bu konuda eğitim almadan da iyi yerlere gelmiş tasarım ustaları veya grafik tasarımcılar da vardır. Burada esas olan bilginin kaynağı değil, bilginin kendisidir.

Neden Kurumsal Kimlik Yaptırmalıyım?

Firmanızın kurumsal bir yapıya kavuşmasını istiyorsanız kullandığınız tüm materyallerin tasarımın aynı format üzerinden aynı renk değerleri üzerinden yürümesi gerekir. En basitinden bir kartvizit yaptırdığınızda renkleri logonun yerleşimi yazı karakterleri ve yazı boyutları ikince kez yaptırdığınızda aynı olmalı. Her seferinde aynı firmaya iş yaptırırsanız çalışmalarınız aynı çıkabilir ama aynı firmayı bir daha bulamazsanız aynı çıkmayabilir bu sebeple çalışmalarınızın kurumsal kimlik adı altında sizin elinizde bulunması en iyi çözüm olacaktır.

Kurumsal Kimlik Bileşenlerinin Hepsini Yaptırmak Zorundamıyım

Hayır! Kurumsal kimlik bileşenleri her firma için aynı değildir. Kurumsal kimlik geniş kapsamlı bir oluşumdur, logonuzdan tutunda mail imzanıza, antetli kağıdınızdan cepli dosyanıza, resmi evraklardan tabela ve araç giydirme çalışmalarınıza kadar uzayıp giden bir listeden oluşur. Hepsi sizin firmanız için yapılması gereken şeyler olmayabilir bunun için farklı paketler oluşturduk Bronz, Platinum, Gold  olmak üzere 3 paket seçeneğimiz var bu paketlerdeki ürünlere istek dahilinde ekleme ve çıkarma yapılabilmektedir.

Websitenize SEO ne fayda sağlar ?

SEO (Search Engine Optimizasyon) arama motoru optimizasyonu websitenizin arama motorlarında kolayca bulunması için sitenizin optimize edilmesine denir. Arama motorlarında (google) SEO websitenizin kolayca bulunarak yeni müşterilerin size ulaşmasını sağlar.

Ofset baskı – Dijital baskı farkı?

Günümüzde dijital baskının ofset baskıdan farkı incelendiği zaman genel olarak dijital baskı tercihi kullanılır. En belirgin özelliği bilgisayar destekli bir uygulama olması olan dijital baskının, kolay bir şekilde düzenlemeye elverişli olması en büyük avantajlarından olur. Fakat ofset baskılarda kalıp kullanılmasından dolayı değişiklik olayı o kadar da kolay olmaz. Değişkenliğe kolay olarak müsaade etmese de kalite yönünden daha kaliteli sonuçlara ofset baskılar imza atar. Daha kaliteli bir baskı alınıyor olması en belirgin olan ofset baskının dijital baskıdan farkı olur. Daha seri bir baskı işlemi yapmak için dijital baskı kullanılması gerekir. Dijital baskılarda ofset baskılara göre daha seri bir baskı işlemi yapılabilir. Bunun yanında dijital baskılarda oluşan atık miktarı ofset baskıya nazaran daha az olur. Daha da az kimyasal kullanılan dijital baskılar, bu konularda ofset baskıya göre daha avantajlı olur. Fakat tabakada 1 milyon baskıya kadar alınan sonuçlar ile daha ekonomik olan ofset baskı, günümüzün ekonomik baskı tekniği arasında yer alır.

Pin It on Pinterest