Dijital Baskı Nedir?

Dijital Baskı Nedir?

Dijital Baskı

 

Dijital Baskı : Kelime anlamı itibari ile baskının bilgisayar destekli dijital ortamlarda yapılması anlamına gelir. Biraz daha açıklayıcı olursak dijital baskı: Geçtiğimiz yıllarda geliştirilmesine hız verilen hassas dijital ortamların birden fazla sağlayıcı desteğiyle dijital ortamda yapılarak her türlü malzeme yüzeylerine basılma işini yapan alet , iş gücü sonucunda ortaya ürün çıkarma işidir.

 

Dijital baskı modern bir sanattır. Teknoloji ile gelişen reklamcılık sektörünün bir alt birimi olarak ortaya konulmuştur. Reklamcılığın, tanıtım, markalaşma aracı ve ihtiyaç sahiplerine iletme gibi özelliklere de sahiptir. Çeşitli markalar dijital baskı makineleri üreterek bu sektörde büyük bir pazara girmiştir. Seiko, Xaar, Spectra gibi baskı tipleri vardır ve solven bazlı boyalar ile baskı malzemesinin üzerine resim, yazı, logo gibi tanıtıcı ögeler basılmaktadır. Genel kullanım alanları Yol tabelaları, firma afişleri, firma tabelaları gibi.

 

Folyo baskı, Arka yüzeyi yapışkanlı mat veya parlak kağıt üzerine solvent bazlı boya ile yapılan baskıdır. Sert bir zemine yapıştırılarak kullanılır. Zemin olarak plastik özlü polikarbon, pleksi,, dekota, alüminyum sac gibi sert malzemeler kullanışlıdır.

 

Vinil baskı (Branda afiş): m²’si çeşitli gramajlarda olan branda üzerine yapılan dijital baskıdır. Kenarlarından açılan delikler veya yapılan sopalar aracılığı ile bağlanılarak sabit hale getirilir.

 

İletişim İçin Lütfen Tıklayın : Marka Vinci | Creative Design Office