Kurumsal Kimlik Kılavuzu Nedir?

Kurumsal Kimlik Kılavuzu Nedir?

Kurumsal Kimlik Kılavuzu Nedir?

 

Kurumsallaşma sürecindeki firmaların ilk yaptırması ve sonrası için elinde bulundurması gereken en önemli materyallerden birisidir kurumsal kimlik kılavuzu. Firma için gerekli olacak tüm materyallerin tasarımı renk formatlarının ve yazı karakterlerinin (font) içinde bulunduğu basılı ve cd yada usb disk içinde dijital hallerininde bulunduğu bir dosyadır.

Peki ne işe yarar bu kurumsal kimlik kılavuzu

 

Kurum için gerekli materyallerden biri ile örnekleme yapalım örneğin kartvizit firmanız için bir kartvizit tasarımı yaptırdınız ve bastırdınız yada sizin yerinize bunu halledebilecek müdürlerinizin veya personellerinizin olduğunu varsayalım. Bir süre geçti aradan ve işe yeni başlayan bir personeliniz için de bir kartvizit ihtiyadı doğdu. Daha önceden kartvizit yaptırdığınız yere gittiniz yada aradınız ve tekrar sipariş vermek istediniz. Bu işi yapacak olan firma sizin çalışmanızı bulamadı ve tekrar yapmak zorunda kaldı yada öyle bir firma artık faal değil ki bu çok da uzak bir konu değil. Mantar gibi türeyerek sektöre giriş yapan ve bir süre sonra işleri yürütemeyip firmasını kapatan bir çok işveren mevcut bu durumda sizin en basit örneğimiz olan kartviziti yapacak başka bir yer bulmanız gerekiyor ve çalışmanın tekrar yapılması gerekiyor. Peki daha önce basılan kartınızın renk tonlarını yada üzerinde kullanılan görsellerin aynısını nasıl bulacak ve tutturacaklar.

 

Yada bir cepli dosya, antetli kağıttan bahsedelim kullandınız ve bitti yenisine ihtiyacınız olacak bunun için de üstte yazdıklarımız geçerli aynı yazı aynı yerde aynı renkte aynı materyaller nasıl bulunacak diye düşünmenız gerekecek. Bunu neden ben düşüneyim işi verdiğim firma düşünsün diyebilğirsiniz haklısınız firmanın yapması gereken budur ama aynısını yapabilmek o kadar da kolay bir işlem değil renk verir baskıda tutmaz aynı yazı karakterini bulamayabilir a harfi benzer g harfi benzemez sonuçta ortaya sizin ilk çalışmanıza benzeyen ama aynısı olmayan bir ürün ortaya çıkar.

 

Bu işlem başınıza birden fazla kez geldiğini düşünürsek birinci basılı materyaldeki renk ikincide biraz farklılık gösterdi üçüncüde biraz daha derken bir bakmışız ki elimizde bambaşka bir ürün var.

 

Elinizde bu kılavuz olsaydı işleriniz her seferinde aynı şekilde çıkardı her materyal elinizde olurdu ve firmanızın kimliği tehlikede olmazdı. Bir de şöyle bir durum var kurumsal kimlik demek sadece basılı bir kaç materyalden ibaret değildir şu an için ihtiyacınız olmayan ve daha sonra ihtiyacınız olabilecek diğer materyallerinde tasarımı içinde bulundurmaktadır. Örneğin cd etiketi yada kalem baskısı yada bunların dışında bir ürüne ihtiyaç duyulduğunda elinizdeki materyaller kullanılarak isteğinize uygun bir çalışma yapılabilir ve buda firmanızın içine gireceği kimlik bunalımından kurtulması için temel dayanak noktası olacaktır.

 

Şimdiye kadar sadece sizin ihtiyacınız olursa dedik peki sizin değilde bayinizin yada şubenizin buna ihtiyacı olursa. Bu materyaller onlarda mevcut değilse ve bulamazlarsa sizin kurumsal kimliğinizin dışında bir çalışmayı kullanabilirler yada az da olsa benzeyen. Hımmm bu durumda nerede kaldı firmanın kurumsal kimliği, sergilediği imaj oysaki bir kurumsal kimlik kılvuzunuz olsaydı bunuda web sayfanızda yayınlamış olsaydınız böyle bir duruma düşmek zorunda kalmayacaktınız.

 

Dikkat ederseniz çoğu büyük firmanın yada kurumun web sayfasında kurumsal kimlik kılavuzundan yayınlandığını görebilirsiniz.

 

Bu durumda kurumsallaşma yolunda ilerleyen bir firmanın yada kurumsallaşmış ama elinde bu materyaller bulunmayan firmaların en kısa sürede temin etmesi gereken bir üründür kurumsal kimlik kılavuzu.

 

İletişim İçin Lütfen Tıklayın : Marka Vinci | Creative Design Office