Responsive web tasarımı nedir?

Responsive web tasarımı nedir?

Responsive web tasarımı nedir?

 

Responsive web tasarımı kullandığınız cihazın (Bilgisayar, Tablet, Akıllı telefon), ekran çözünürlüğüne göre şekil değiştiren ve rahat bir kullanım sağlayan, web sitesinde bulunan bilgileri okumak için zoom yapmanıza gerek bırakmayan tasarım biçimidir. Günümüzde akıllı telefonlar ve tablet cihazların daha etkin kullanılmaya başlamasıyla responsive web tasarımını olan ihtiyaçda artmıştır.

responsive web tasarımıResponsive sitelere tablet veya akıllı telefonlardan girildiğinde standart düzendeki menüler şekil değiştirerek ekrana sığacak şekilde yerini alır ve üstten açılır bir şekle dönüşür. Kullanım kolaylığını en üst seviyeye çıkartır. Yazı karakterleri ve resimleri alt alta sıralayarak daha rahat bir görünüm sunar ve zoom yapmayı ve okunurluğu kolaylaştırır. Hatta önemsiz gibi görünen küçük ikonları da gizler ziyaretçiye en net bilgiyi sunar.

 

SEO Açısından Responsive web tasarımı

 

SEO (Search Engine Optimization) Arama Motoru Optimizasyonu Açısından Başta google olmak üzere diğer arama motorlarıda responsive web tasarımı olan web sitelere ayrı bir önem vermeye başlamıştır. Kolay kullanılan ve tüm cihazlardan düzgün bir şekilde ulaşılabilen responsive web tasarımı olan siteler seo açısından çok deperlidir ve arama motorlarının sitenize değer vermesi çok önem arz eder.

 

Bir siteniz varsa aynı zamanda birde mobil erişim için bir site oluşturursanız içerikleri aynı olacağından google bunu içerik tekrarı olarak değerlendirir ve bu da yapılan aramalarda istenilen sonuçlara ulaşılmasını engeller. Responsive web tasarımında ise içerikler tek bir adresten gönderilmiş olur ve içerik tekrar yapılmamış olur. (örn: www.siteniz.com mobil: m.siteniz.com)

 

Responsive web tasarımı sayesinde kullanıcı dostu siteler oluşturmuş olursunuz. Ziyaretçiler sitenize hangi cihazlardan bağlanırsa bağlansın aradığı içeriğe kolayca ulaşabilir. Bu da SEO açısından önemlidir. Google’ın arama algoritması ile Responsive web tasarımı kullanılan siteler daha üst sıralarda yer alır.

 

Hem site için hemde mobil site için farklı tasarım yaptırmak hem maliyeti arttırır hemde yönetimi zorlaştırır. Responsive web sitesinde ise tek tasarım tüm platformlarda kolayca yayınlanmış olur.

 

Mobil cihaz ve tabletlerden yapılan web ziyaretleri dünya çapında %25 seviyelerine yükseldi dahata artacak bu sebeple responsive web tasarımına ilgi artıyor.

 

İletişim İçin Lütfen Tıklayın : Marka Vinci | Creative Design Office