Web Tasarımı Nedir? Web Tasarımın Önemi

Web Tasarımı Nedir? Web Tasarımın Önemi

Web Tasarım Nedir

Web Tasarımı hızla gelişmekte olan internet teknolojisinin görünen yüzüdür. İnternet, web tasarımı sayesinde paylaşmanın ve bir şeye ulaşmanın en hızlı aracı haline gelmiştir. İnternetin bize sağladığı en önemli avantaj, hem ulaşımı kolaylaştırıp hem de size ulaşmasını sağlamaktır. Bu nedenle başka iletişim ve haberleşme araçlarından çok daha etkili ve ucuzdur.

 

Web siteleri sizin 24 saat ulaşabileceğiniz birer mağaza, ofis, yada dükkandır. Web sayfalarınızda şirket profilinizi, şahış bilgilerini ya da dilediğiniz diğer verileri toplayıp müşteri potansiyelinize ulaştırmak için sürekli açık tuttuğunuz ofisinizdir.

 

Web sitesi için bir hedef kitleniz olası gerekmektedir. Zaten tasarıma da buradan yola çıkarak başlanmalıdır. Hedef kitleye uygun web tasarımı yapılması, hedefi vurmak açısından size önemli katkı sağlayacaktır. Bu noktada önemli olan ve unutulmaması gereken bir diğer nokta; "Arama Motoru Optimizasyonu" (seo) dur.  Sou'yu başka bir konumuzda detaylı olarak ele alacağız.

 

Web site tasarımında en önemli kural; içerik ve tasarımın uyumlu olmasıdır.

 

İyi Bir Web Tasarımın Sırları

 

  • Web tasarımı çok sade oldu diye düşünmeyin. Sadelik ve ulaşılabilirlik her zaman kullanıcıların sizi tercih etmesini sağlamıştır. Karmaşadan uzak sayfalar her zaman kazananlar olmuştur.
  • Web Tasarımın sade olması, sayfayı ziyaret eden herkeze anlatılmak isteneni tam olarak anlatmanızı sağlar.
  • Web tasarımlarında renk karmaşasından uzak durulmalıdır. Eğer renk kullanılacak ise, birkaç renkten oluşan bir kombinasyon tercih edilerek, bütün sitenin uyum içinde olması sağlanmalıdır. Bu şekilde web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, daha az yorulur ve sitede uzun vakit geçirebilirler.
  • Web site tasarımlarında görselliğin yanında sitenin kolay kullanımının olması çok önemlidir.
  • Web sitenizde yükleme ile çalışan sayfalar olmamalıdır. Zira insanlar ek yazılımlar sayfanın güvenli olmadığını düşüneceklerdir. Web sitelerinin güvenilir olması çok önemlidir.
  • Web site tasarımlarında yazılan içerik kolay anlaşılır şekilde olmalıdır. Karmaşık uzun cümleler olmamalıdır.

 

Kısaca İyi Web Tasarım İçin

 

  1. Şahıs ya da kuruluşun vizyon ve misyonuna uyan bir web tasarımı olmalıdır.
  2. Kolay erişim sağlayan şekilde olmalı ama ne çok karışık ne çok basit görünümlü olmalıdır.
  3. Web sitenizi ziyaret edenlere zaman tasarrufu sağlayacak şekilde erişilebilirlik kolaylığı sağlanmalıdır.
  4. Web tasarımları google gibi arama motorlarına dost şekilde hazırlanmalıdır.

 

İletişim İçin Lütfen Tıklayın : Marka Vinci | Creative Design Office